مامان جون سلام 12
دسامبر 13, 2017
مامان جون سلام 14
ژانویه 17, 2018

مامان جون سلام

وقتی میبینی که نوشتن حتی یک خط مشق ، خیلی خیلی طول میکشد، دلایل مختلف دارد :
1- توجه شما را میخواهم که میدانم وقتی طول می دهم می آیید و کنارم میشینید تا زودتر تکالیفم را تمام کنم، چون خودتون اضطراب انجام تکالیفم را دارید پس لازم نیست من زحمت بکشم.
راه حل:
لطفا برای هر قسمت نوشتن وقت تعیین کنید . برای شروع متن های کوتاه ، انتخاب کنید که بتوانم موفق شوم و به پاداش برسم .کم کم متن های بلندتر را در زمان های مشخص ادامه بدیم و وقتی در آن زمان تعیین شده تمام کردم ، به من پاداش بدهید (خوردنی هایی که دوست دارم ) مثلا میتونید یک کیسه بدوزید و دهانه اش را با ربان ببندید و داخلش خوراکی های کوچک بریزید که برای پاداشهای مربوط به درس، بتوانم دستم را یکبار داخل کیسه کنم و یک خوراکی در بیاورم. ، برای تعین زمان هم ، از چسب استفاده کنید ، که روی زمانی که باید آن قسمت از تکالیفم تمام شده باشد ، را چسب بزنید که من بتوانم ببینم و تشخیص دهم چقدر هنوز وقت دارم.

2- ممکن است بخاطر این باشد که از سه – چهار سالگی بازی با تبلت یا کامپیوتر را شروع کرده ام.

مامان و بابای عزیزم
باید بدانید که بازی با تبلت یا کامپیوتر باعث میشود “تکامل حرکتی” من پیشرفت نکند، در نتیجه به سن مدرسه که میرسم ، انگشتانم توانایی حرکتهای مربوط به نوشتن را نمیتوانند انجام بدهند . نقاشیها و بازیها با اسباب بازیها، اینها هستند که برای ” تکامل حرکتی” من لازم هستند . پس لطفا برای اینکه نوشتنم یعنی توانایی انگشتانم بهتر و بهتر شوند و بعدها به مشکلات بیشتری بر نخورم ، تمرین های مختلفی هستند که میتوانید با من انجام بدهید تا بتوانم این ضعف را برطرف کنم.

راه حل :
اول از همه باید خیلی زیاد نقاشی کنم . مثلا میتوانم روی کف پوش منزلمان اگر از سرامیک است ، با ماژیک وایت برد تمرین نوشتن حروف الفبا را بکنم . اول تو هر چهار خونه یک حرف، بعد از کمی تمرین که دیدید بهتر و راحت تر مینویسم، یک چهار خونه را نصف میکنیم و هر حروف الفبایی را در یک نصفه بنویسم و تمرین می کنم . بعد از مدتی یک چهار گوش را به چهار قسمت تقسیم کنید که من در یک چهارم آن از حروف الفبا را بنویسم . وقتی دیدید راحت تر و روان تر مینویسم میرویم سراغ دفتر و تمرینات را در دفترم ادامه میدهیم. در دفتر لطفا با خط درشت با من شروع به تمرین کنید و حتما یادتون نرود که با معلم صحبت کنید که ازم بخاطر بزرگ نویسی ایراد نگیرند و برای مدتی هم که شده مدارا کنند. مامان جون لطفا برای تمرینها حتما پاداش یا دست تو کیسه یادت نرود . اگر پاداش یادت برود نسبت به نوشتن منفی میشوم و این تمرینات، حالت کار اجباری برایم خواهند داشت و بعد از مدتی دیگر همکاری نخواهم کرد و زده میشوم . میتوانید با بازی مثلا تیله بازی هم این کار را انجام بدهیم ، اول تیله های درشت را روی زمین بریزید و من باید با انگشتانم دونه دونه جمعشان کنم. بعد میرویم سراغ تیله های اندازه های متوسط و بعد مقداری تیله به اندازه های مختلف، مهم این است که همه را چه ریز و چه درشت باید دونه دونه جمع کنم. بعد میرویم سراغ نخودها ، لوبیا ها ، عدسها ، لپه ها ، ماشها … کار دستی هم خیلی کمک میکند البته اگر حوصله داشته باشید که با هم کار دستی های مختلفی درست کنیم که خیلی خیلی عالی میشود و هر دوتایمان حسابی حال میکنیم و انرژی میگیریم.

دنباله متن در شماره بعدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *